Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Plac zabaw dla... seniorów

Kto z nas nie lubił w dzieciństwie spędzać czasu na placach zabaw lub rozwiązywać łamigłówki? Rozrywki kojarzone głównie z aktywnością dzieci, są dzisiaj domeną osób dojrzałych. Jak grzyby po deszczu wyrastają w polskich miastach place zabaw dla... dorosłych.
Tematem ostatniej konferencji na Zamku Cieszyn był „Design w przestrzeni publicznej – lata lecą”. Mówiono o projektowaniu przestrzeni w miastach, ale projektowaniu specyficznym. Na szeroką skalę i dla osób w zaawansowanym wieku.
 
Nic luksusowego a dobrze zaprojektowanego i służącego ludziom – taki typ designu promujemy – przekonuje Lubomiła Trojan z Zamku Cieszyn - i jak podkreśla – mówimy na tej konferencji o meblach miejskich, o ławkach w parkach, krzesłach, jednym słowem chodzi o działania, które są zaplanowane w zgodzie z potrzebami użytkowników. Bo czasami funkcjonalne a estetyczne to dwie różne rzeczy. Jak dobrze i mądrze projektować - tego właśnie na zamku uczyli się studenci z uczelni artystycznych.
 
Aby jednak projekty nie zostawały tylko na papierze, trzeba do nich przekonywać miejskich urzędników, by posłuchali głosu ludu i dali zazwolenie na często odważne, ale zarazem niesztampowe pomysły. Takim przykładem może być Park Kasztanowy – dopowiada Trojan. To tutaj ma powstać plac zabaw, projektowany specjalnie dla tego miejsca.
 
 
Plac zabaw dla dzieci ale i ich opiekunów. A nierzadko są to osoby starsze. Należy tak projektować aby każde pokolenie mogło z takiego miejsca korzystać. Przykłady takich rozwiązań można pokazać w chociażby nieodległych Żorach. Tutaj w ostatnim czasie powstały dwa parki sportowe. Świetnie spędzą tutaj czas nie tylko młodzi mieszkańcy. Także ci, którzy lata młodości mają już za sobą mogą czynnie tutaj odpoczywać.
Od 2010 powstały u nas dwie, jak my to nazywamy, przyjazne przestrzenie dla seniorów – mówi z uśmiechem Anna Ujma, doradca prezydenta Żor ds polityki i informacji. W mieście działają 'Siłownie pod chmurką”. To miejsca, które z założenia miały integrować osoby w wieku powyżej pięćdziesiątego roku życia z młodszymi mieszkańcami miasta. Przykładowo Parku Cegielnia mamy 19 urządzeń, na których można trenować w zasadzie każdą partię ciała – przekonuje Ujma. Ale to nie tylko fitness pod chmurką, to także miejsce spotkań, dyskusji. (film o żorskim placu sportowym powyżej- źródło UM Żory)
 
 
Ale podczas konferencji poruszane były też kwestii nie tylko związane z projektowanie przestrzeni. Rozmawiano również o spójności społecznej. Młodzi muszą ze starszymi spotykać się i dyskutować. Bo w tej chwili to, co łączy młode pokolenie z tym starszym to to, że nie mają głosu w debacie na temat swojego miasta, przestrzeni publicznej. – podkreśla Michał Paluch koordynator Transgranicznego Centrum Wolontariatu i Wsparcia Imprez.
Stąd też pomysł aby opracować na najbliższe pięć lat w Cieszynie strategię polityki młodzieżowej. Nie ma tradycji w dialogu międzypokoleniowym, trzeba się tego nauczyć – podkreśla Paluch.
 
 
 
 
Na Cieszyńskim Zamku można zobaczyć przykłady projektowania dla osób starszych. W oranżerii otwarto wystawę poświęconą temu tematowi. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład ławki, nieco podwyższone. Dodatkowo zamontowaliśmy specjalne wydłużone podłokietniki, tak by starsza osoba, czy tez mająca problemy z poruszaniem się mogła się ich chwycić, by z łatwością mogły siadać i wstawać – tłumaczy Wojciech Branny, firma MMCITE. Zaprezentowano także ławki ze specjalnymi wycięciami dla osób, które poruszają się za pomocą tzw. balkoników. Wszystko po to, by mogły go bezpiecznie „zaparkować” i usiąść.
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl/ UM ŻORY
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: